Wpływ otyłości na występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów

Otyłość i nadwaga mogą przyspieszyć powstanie choroby zwyrodnieniowej u osób starszych, na skutek przeciążenia stawów kolanowych i biodrowych. Zmiany patologiczne w obrębie chrząstki stawowej obejmują jeden lub kilka stawów. Schorzenie to jest nieuleczalne, można jedynie zapobiegać dalszemu zużywaniu się powierzchni stawowych, między innymi za pomocą redukcji nadmiernej masy ciała.

Aby określić, czy dany pacjent ma nadwagę, możemy wykorzystać do obliczeń pomiary, takie jak: grubość fałdów tłuszczowych, obwód ramienia oraz wskaźnik masy ciała (BMI). Wskaźnik masy ciała jest parametrem określającym stosunek masy ciała do wzrostu. Wynik w granicach od 20 do 24,9 kg/m² świadczy o prawidłowej masie ciała, powyżej 25 kg/m² o nadwadze, a większy niż 30 kg/m² o otyłości. Dowiedziono, iż wraz ze wzrostem BMI rośnie ryzyko pojawienia się choroby zwyrodnieniowej, natomiast utrzymywanie masy mięśniowej i siły mięśniowej na odpowiednim poziomie pełni funkcję ochronną przed rozwojem wspomnianego wyżej schorzenia. Pamiętajmy, że każde dodatkowe 5 kg masy ciała zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwyrodnieniowej o 36%. Warto zadać sobie pytanie dlaczego tak się dzieje – każdy kolejny kilogram wzmaga nacisk osiowy na struktury stawu kolanowego, co prowadzi do przyspieszenia procesów degeneracyjnych chrząstki stawowej. Pacjenci ze wskazaniami do zabiegu wymiany stawu kolanowego często mają BMI świadczące o otyłości.

Dieta a choroba zwyrodnieniowa stawów
W celu zahamowania progresu choroby zwyrodnionej należy obniżyć masę ciała u pacjentów z nadwagą i otyłością. Ilość kcal zawartych w diecie należy wyliczyć dla każdego chorego indywidualnie biorąc pod uwagę jego wiek, płeć, aktywność fizyczną. Należy starać się, by redukcja masy ciała wynosiła do 1 kg tygodniowo, co oznacza ograniczenie podaży energii o 1000 kcal.

Wśród osób powyżej 65 roku życia cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów zauważa się niedobory witaminy D. Jest to o tyle istotne, iż prawidłowe stężenie wspomnianej witaminy w organizmie człowieka pozwala uzyskiwać lepsze wyniki pooperacyjne u osób kwalifikowanych do operacji wymiany stawu biodrowego.
Warto zadbać o odpowiednie ilości kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w diecie, gdyż kwasy te wykazują działanie przeciwzapalne. Źródłami EPA i DHA są tłuste ryby: śledź, łosoś, makrela, sardynki oraz mniej tłuste, jak tuńczyk, halibut i pstrąg tęczowy.

Nie wolno również zapominać o korzystnych wpływie flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym na chrząstkę stawową. Związki te odnajdziemy we wszystkich częściach roślin: owocach, łodygach, kwiatach, liściach. Najwięcej jest ich w owocach cytrusowych, warzywach, a także w ziołach. Im rośliny mają intensywniejsze barwy i aromaty, tym więcej w nich flawonoidów.
Opracowano na podstawie „Choroba zwyrodnieniowa stawów w kontekście nadwagi i otyłości”; Aneta Koszowska i wsp.; Forum Zaburzeń Metabolicznych 2015

 

Źródło: https://naszsenior.pl/wplyw-otylosci-na-wystepowanie-choroby-zwyrodnieniowej-stawow/