Witamina B12- najważniejsza witamina dla seniorów

Niedobór witaminy B12 jest powszechny wśród osób starszych, a nasilenie jego występowania rośnie wraz z wiekiem. Główną przyczyną tego stanu wydaje się być upośledzone wchłanianie kobalaminy z pokarmów.

Problem z witaminą B12 polega na tym, że jej niedobór początkowo nie daje żadnych poważnych objawów, jednak już wtedy wiele funkcji organizmu ulega osłabieniu. Dopiero w przypadku ciężkiego niedoboru pojawiają się przede wszystkim zaburzenia procesu krwiotworzenia, a także dochodzi do często nieodwracalnego obumierania komórek nerwowych.

Skutki niedoboru witaminy B12 są odczuwalne w pierwszej kolejności dla układu nerwowego. Stajesz się podatny na stres, depresję i demencję. W geriatrii dotyczy to nawet do 40% pacjentów ponieważ po 60. roku życia organizm wytwarza go coraz mniej.

Trudność stanowi fakt, że wiele leków często przyjmowanych przez osoby starsze wzmaga niedobór witaminy a według badań bez witaminy B12 mózg kurczy się szybciej.

Gdy tylko zauważysz u siebie objawy niedoboru witaminy B12, powinieneś udać się do lekarza, by zbadać krew. Osobom po 60. roku życia zalecamy wykonywać takie badanie rutynowo, regularnie co 2 lata.

Pamiętaj zatem o badaniach i suplementacji brakujących witamin.