Seniorzy i upały

Przed nami upalne lato. Niestety z powodu małej wiedzy narażamy się na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia. Dla osób powyżej 60 roku życia letni skwar to sygnał alarmowy, aby zmienić codzienne nawyki.

Organizm każdego z nas sam potrafi bronić się przed upałami poprzez oddech oraz pot. Należy pamiętać, bo nie wycierać spoconej skóry! Wilgoć na skórze tworzy naturalną barierę ochronną.

Jak chronić się przez skutkami przegrzania? Przede wszystkim należy unikać mocnego słońca. Wybierajmy miejsca zacienione, w pobliżu obiektów wodnych a najlepiej w bardzo gorące dni w ogóle nie wychodzić z domu.
Jeśli mieszkanie zbyt mocno się nagrzewa a nie mamy możliwości zrobienia przeciągu, nie posiadamy wentylatora,  w łatwy sposób i niewielkim kosztem możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Wystarczy zakupić folię ratowniczą (koszt około 5 zł) i osłonić okna srebrną stroną w stronę promieni słonecznych, która odbija światło. Tym sposobem możemy zmniejszyć temperaturę nawet o 6-8 stopni.  Należy jednak pamiętać, żeby nie obniżać zbyt mocno temperatury w domu – można się wówczas przeziębić.

Najważniejsze jest jednak spożywanie dużej ilości płynów, co zapobiegnie odwodnieniu. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, można do niej dodać odrobinę soku owocowego, cytrynę czy miętę. Lekarze i dietetycy polecają również owoce, które zawierają do 90 procent wody oraz cenne witaminy i mikroelementy.

Jeśli musimy wyjść z domu a temperatura jest bardzo wysoka, nie można zapomnieć o odpowiednim ubraniu. Unikajmy sztucznych tkanin, wybierajmy materiały przepuszczające powietrze, ubierajmy kapelusze oraz wybierajmy jasne kolory stroju.

Jeśli mimo to wystąpią nudności, wymioty, zawroty głowy czy ogólne osłabienie należy niezwłocznie wezwać pogotowie lub wybrać się do lekarza!