Zioła na wypadanie i porost włosów – naturalne leczenie

Naturalne leczenie to coraz częściej wybierany sposób kuracji, także dotyczący wypadania włosów. Niektóre zioła zyskały szczególną renomę jako substancje odbudowujące mieszki włosowe, stymulujące wzrost włosów i odżywiające końcówki. Pokrzywa, skrzyp polny, łopian, kozieradka, rozmaryn, czy czarna rzepa to tylko niektóre zioła na wypadanie włosów. Jakie cenne składniki się w nich kryją i jak stosuje się te naturalne preparaty na włosy?

Jakie zioła na wypadanie włosów są najlepsze?

Najskuteczniejsze zioła na wypadanie włosów to te, które są dobrane do konkretnego problemu. Jedne bowiem odbudowują mieszki włosowe, inne unaczyniają skórę głowy, dzięki czemu włosy w tym miejscu szybciej i chętniej rosną, a kolejne to zioła na wzmocnienie włosów.

Zioła na łysienie – tak mówi się o roślinach takich jak pokrzywa (w tabletkach, jako herbata do picia, czy płukanka do włosów), skrzyp polny, korzeń łopianu, rozmaryn, liście i kora brzozy, korzeń żeń-szenia, kozieradka, tymianek, czarna rzepa, tatarak zwyczajny, wiesiołek, podbiał, liście kocimiętki właściwej, dziurawiec, bocznia piłkowana i inne.

Na najczęstszy typ łysienia u mężczyzn, czyli łysienie androgenowe pomaga regularne stosowanie boczni piłkowanej, pokrzywy oraz palmy sabalowej. Na łysienie plackowate można natomiast stosować dziurawiec.

Rodzaj ziela nakładanego na włosy lub przyjmowanego wewnętrznie najlepiej skonsultować z lekarzem.

Zioła przeciw wypadaniu włosów – jak działają?

Zioła na włosy wypadające zawierają długą listę komponentów, które stanowią bardzo pożyteczną mieszankę wzmacniającą włosy.

I tak pokrzywa kryje w sobie m.in. witaminę C, K, B2, B6, kwasy organiczne, flawonoidy, żelazo, siarkę, wapń, sód, jod, potas i fosfor. Składniki te działają hamująco na proces wypadania włosów oraz polepszają ukrwienie skóry głowy, co stymuluje mieszki włosowe do wzrastania.

W skrzypie polnym znajdziemy zaś witaminę C, krzem, fitosterole, flawonoidy, kwasy organiczne, sole potasu i glinu, itd., które powodują, że włos zostaje odbudowany.

Wśród składników łopianu natomiast należy wymienić m.in. witaminę C, siarkę, fosfor, kwas krzemowy, garbniki i olejek eteryczny, dzięki którym następuje wzrost włosa.

Witamina C, olejki eteryczne, garbniki, kwasy organiczne, czy sole mineralne to z kolei skład tataraku, a dokładniej kłączy tataraku, które  posiadają właściwości przeciwzapalne oraz poprawiające ukrwienie skóry głowy.

Jak stosować zioła na włosy?

Zioła do włosów można stosować na rozmaite sposoby. Większość ziół jest uniwersalna jeśli chodzi o metodę ich aplikacji: a zatem można je stosować zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Herbata na włosy chociażby z pokrzywy, korzenia łopianu, czy skrzypu polnego może być pita, jak i wylewana na włosy jako odżywka.

Płukanka z pokrzywy na włosy jest bardzo łatwa do przygotowania. Wystarczy zalać około 100 g świeżego ziela 100 ml spirytusu (lub opcjonalnie oleju – szczególnie jeśli ktoś ma suchą skórę), zakręcić szczelnie i odstawić na 2 tygodnie. Taką miksturą polewa się włosy raz w tygodniu, następnego dnia po użyciu płukanki należy umyć włosy.

Dobrze włosom służą też ziołowe wcierki, np. z nasion kozieradki (około łyżeczka), które zamacza się we wrzątku (pół szklanki), następnie przestudzone nasiona odcedza się, a do wywaru dodaje się kilka kropli oleju eterycznego. Gotową mieszanką polewa się włosy i zostawia na około 20 minut, po tym czasie włosy należy umyć.

Natomiast rozmaryn na włosy można stosować w postaci toniku. Gotowy produkt jest do kupienia w aptece lub sklepie zielarskim. Jednak można go też przygotować własnoręcznie. Garść liści rozmarynu zalewa się szklanką czerwonego wina i gotuje około 5 minut. Tak powstałym tonikiem polewa się włosy i trzyma na głowie całą noc. Ten zabieg powinien być powtarzany jak najczęściej.

Ziele kozieradki na włosy przyrządza się natomiast szykując łyżkę nasion tej rośliny i zalewając ją szklanką wrzątku, w którym nasiona parzą się 10 minut. Po odcedzeniu nasion wcierkę można wetrzeć w skórę głowy i pozostawić ją na noc. Rano najlepiej umyć włosy.

Kiedy wypadanie włosów to problem?

Wypadanie włosów stanowi powszechny problem, głównie wśród mężczyzn osiągających pewien wiek, z reguły około 40 lat, niekiedy wcześniej, ale dotyczy także kobiet. Jeśli się nasila i nie zostanie podjęte odpowiednie postępowanie lecznicze, może dojść do łysienia.

Tracenie włosów może być skutkiem odziedziczonych po przodkach określonych genów, działania hormonów, leków, stresu, palenia papierosów, chorób występujących w organizmie, złej diety oraz niewłaściwej pielęgnacji włosów.

Kwestię zdiagnozowania przyczyny wypadania włosów warto zostawić lekarzowi. Specjalistą, który zajmuje się tematem włosów jest trycholog. Po określeniu powodu, przez który następuje gubienie włosów, można podjąć skuteczną kurację przeciw wypadaniu włosów. Wśród sposobów radzenia sobie z wypadającymi włosami można wymienić m.in. naturalne metody, np. zioła na wypadanie włosów.

 

Źródło: https://cafesenior.pl/artykuly/ziola-na-wypadanie-i-porost-wlosow-naturalne-leczenie,72036.html