Spotkania autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie Filia nr 7 przy ul. Matki Teresy z Kalkuty 8 zaprasza na dwa bardzo ciekawe spotkania:
-20 kwietnia godzina 17:00- spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim- autorem wielu uznanych opowiadań i powieści, m.in.: Saturnin, Rdza, Horyzont na podstawie której powstanie film w reżyserii Bodo Koxa.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Jakub Małecki – pisarz, autor m.in. Saturnina, Rdzy i Horyzontu. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka i Odkrycia Empiku. Jest laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz polsko-niemieckiego stypendium im. Albrechta Lemppa. Magazyn Literacki KSIĄŻKI uznał Horyzont Książką Roku 2019. Jego książki tłumaczone są aktualnie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński, macedoński i hebrajski. Na podstawie Horyzontu powstanie film w reżyserii Bodo Koxa.
Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji projektu EU-Reading Circles (2020-1-ES01-KA204-082621 Erasmus+)
– 21 kwietnia (czwartek) o godz. 18:00 gościem filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) będzie Remigiusz Ryziński, filozof i kulturoznawca. W rozmowie z Anną Godzińską przybliży szczegóły niechlubnego wycinka historii lat 80-tych, czyli akcji “Hiacynt”, wymierzonej w homoseksualnych mężczyzn. Reportaż Ryzińskiego “Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów” wnikliwie docieka, jakie cele “przyświecały” ówczesnym władzom i ile osób zostało dotkniętych represjami.Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Książki autora będzie można nabyć przed lub w trakcie spotkania w punkcie informacji filii na parterze. Akcja „Hiacynt” to ciąg wydarzeń, które miały miejsce w PRL-u, u jego schyłku w latach 80.
Zdecydowano wówczas o inwigilacji wszystkich homoseksualnych mężczyzn w kraju. Hiacynt to także wiosenny kwiat, który występuje szeroko na świecie, również w Polsce.
Charakteryzuje się różnokolorowymi i gęsto zbitymi gronami, zebranymi na twardej i silnej łodydze wyrastającej ze zwartej cebuli. Ma mocny, słodki i upajający zapach.
W mitologii greckiej Hiacynt to kochanek boga Apolla i ukochany Zefira, który z zazdrości doprowadził do śmierci chłopca. Hades oddał jego ciało kochankowi, a ten złożył je następnie na Olimpie, siedzibie bogów. [z książki od Wydawcy]

Remigiusz Ryziński – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim
feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. Rządu Francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego
Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się feminizmem oraz teoriami gender i queer, tłumaczył Sartre’a, Eco i Kristevę. Autor książek reporterskich Foucault w Warszawie, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, Dziwniejsza historia oraz Moje życie jest moje, która została przeniesiona na deski Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Laureat nagrody Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii „Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym”.