Kampania Zdrowy Mózg

Seniorzy, Ogólnopolska Kampania ZDROWY MÓZG także w Szczecinie!

Szczecin jest kolejnym miastem Polski, do którego zawita Kampania ZDROWY MÓZG, prowadzona w tym roku przez DOZ Fundację dbam o zdrowie. Już 15 czerwca 2024 r o godz. 10:00 w Auli Uniwersyteckiej Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej 71-79 odbędzie się szósta konferencja dla Seniorów, skupiająca się na edukacji i profilaktyce chorób mózgu oraz na utrzymaniu dobrostanu psychicznego na długie lata życia. Organizatorem konferencji jest DOZ Fundacja dbam o zdrowie oraz Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora Uniwersytetu Szczecińskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny i bezpłatny, a na wszystkich uczestników czekają prelekcje specjalistów, badania profilaktyczne oraz zdrowy poczęstunek.

Harmonogram:

  • 10:00-10:20 Powitanie uczestników spotkania i słowo wstępuprof. dr hab. Barbara Kromolicka – Kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej Instytutu Pedagogiki, Kierownik Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora
  • 10:20-10:40 Nie zapominajmy o Alzheimerzedr Rafał Iwański – Doktor nauk ekonomicznych, socjolog, pracownik socjalny, Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego
  • 10:40-11:10 Mózg na siłowni! Jak cieszyć się sprawnością umysłu do późnych lat życia?
    dr Monika Mularska-Kucharek – socjolog, terapeutka, ekspertka ds. rozwoju osobistego osób dojrzałych
  • 11:10-11:40 Choroby otępienne, a zdrowe starzenie się mózgu. mgr Maja Maciaszczyk – psycholog, Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie
  • 11:40-11:55 przerwa
  • 11:55-12:20 Czym odżywia się nasz mózg? Podstawy diety MINDmgr Karolina Król-Lach – dietetyk kliniczna, psychodietetyk, portal uwagadieta.pl
  • 12:20-12:40   Farmakologiczne i behawioralne wspomaganie mózgu. mgr farm. Katarzyna Przybył
  • 12:40-13:00   Recepta na samotność SenioraGabriela Kwestarz-Biczysko – DOZ Fundacja

Co 3 sekundy ktoś na świecie dowiaduje się, że cierpi na chorobę otępienną.               

W Polsce choruje ponad 500 tys. osób, w tym 300 tys. zmaga się z chorobą Alzheimera.

A ile osób jest niezdiagnozowanych? Gdy osoba starsza, dziadek czy babcia ma problemy z pamięcią, nie wie gdzie odłożyła klucze, nie pamięta co wczoraj jadła albo zadaje często to samo pytanie mówimy, że to skleroza, albo jeszcze gorzej demencja starcza.

DOZ Fundacja dbam o zdrowie w 2024 r. postanowiła zająć się chorobami otępiennymi. Przez cały rok będzie podejmować różne działania, w tym organizować konferencje w całej Polsce, aby jak najszersze grono  osób mogło dowiedzieć się, jak dbać o swoje zdrowie a zwłaszcza o mózg, by spowolnić procesy degeneracyjne. Fundacja promować również będzie profilaktykę udaru mózgu. Aktywność fizyczna, prawidłowa  dieta, zdrowy, dobry sen to to, co nasz mózg lubi najbardziej. Dzięki obecności specjalistów, prelekcjom tematycznym i badaniom profilaktycznym DOZ Fundacja chce zawalczyć o sprawność i dobrą kondycję mózgu osób w wieku dojrzałym na długie lata.

Fundacja planuje zorganizować 11 konferencji w całej Polskie. Spotkanie w Szczecinie jest szóstą odsłoną Ogólnopolskiej Kampanii ZDROWY MÓZG. Poprzednie konferencje odbyły się w Płocku, Łodzi, Warszawie, Sosnowcu i Lublinie.

Każdy uczestnik spotkania otrzyma fioletową wstążkę symbol choroby Alzheimera na znak poparcia
i zrozumienia tego problemu.

Osoby, które mają wśród bliskich osoby z chorobami otępiennymi będą mogły otrzymać karty Zgubiłem się .Pomóż!, które chorzy powinni nosić przy sobie na wypadek zgubienia się.

„Od wielu lat współpracujemy z seniorami i wsłuchujemy się w ich potrzeby. To dla nich organizujemy konferencje, koncerty i inne spotkania dając seniorom możliwość wyjścia z domu mówi Elżbieta Łacina prezes fundacji. To właśnie potrzeba obcowania z drugim człowiekiem jest dla seniorów najważniejsza. Samotność źle wpływa na stan zdrowia. Doprowadza do wycofania się z aktywnego życia, jest powodem  wielu chorób w tym chorób psychicznych. Bez rozmów, bez zainteresowań i aktywności funkcje mózgu pomału zanikają. Szybciej pojawiają się choroby otępienne w tym choroba alzheimera dodaje pani Elżbieta.

Podczas konferencji fundacja będzie również mówić o problemie samotności oraz  o tym jak jej zapobiegać. Jeden z wykładów poświęcony będzie działaniu Ogólnopolskiego Telefonu Wsparcia dla Seniora „Słuchamy-Wspieramy” – ogólnopolskiej infolinii dla osób w kryzysie samotności.

„Seniorzy to  nasi rodzice, dziadkowie, sąsiedzi i bliscy. Należy się im szacunek i pomoc. Dla wielu taką pomocą i wsparciem jest możliwość porozmawiania z drugim człowiekiem. Wolontariuszami telefonu, którzy pełnią dyżury przez 6 dni w tygodniu są równie seniorzy czyli osoby mające takie same doświadczenia
i potrzeby dlatego tak dobrze się dogadują z rozmówcami” – mówi Gabriela Kwestarz-Biczysko, koordynatorka telefonu wsparcia z DOZ Fundacji.